شرکت فناوری اطلاعات ناواکو

پر مخاطب‌ترین نشست نهمین نمایشگاه تراکنش ایران

20 دی 1402

در جریان نهمین نمایشگاه تراکنش ایران نشست تخصصی با موضوع نقد و ارزیابی بانک ها در مسیر تحول دیجیتال در ساعت ۱۱:۲۵-۱۰:۳۰روز سه شنبه ۱۹ دی ماه با اسپانسری شرکت فناوری اطلاعات ناواکو بعنوان شرکت مادر تخصصی نوآوری و فناوری بانک مسکن و با حضور حداکثری مخاطبان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی ناواکو؛ در ابتدای نشست نقد و ارزیابی بانک‌ها در مسیر تحول دیجیتال در تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۴۰۲، رسول لطفی معاون فناوری بانک مسکن به عنوان مدیر نشست، با بیان این نکته که اولین قدم در حوزه بانکداری دیجیتال، شناخت جایگاه خود در این زمینه است، افزود: باور مدیران ما نسبت به موضوع بانکداری دیجیتال، خلق خدمات جدید است در حالی که هدف ما باید ارایه خدمات به بهترین شکل با استفاده از رویکردهایی مانند هوش مصنوعی باشد.

در ادامه این نشست علی حکیم جوادی رئیس هیئت مدیره سازمان نصر تهران افزود: در خصوص آینده نظام بانکی اغلب مدیران بانکی دنیا رویکرد دقیقی ندارند و امروز ورود استارتاپ‌ها و فین تک ها خطر جدی برای بانک ها محسوب می شود و توقع مشتریان در بخش خدمات افزایش داشته است از این رو باید با تبیین یک استراتژی مشخص باید در جهت تحقق اهداف و رویکردها در حوزه بانکداری دیجیتال وارد عمل شوند.

علیرضا بزرگمهری عضو کارگروه بانکداری دیجیتال وزارت اقتصاد با انتقاد از عدم ثبات و تغییرات مکرر مدیران بانکی در کشورمان، تصریح کرد که تحول دیجیتال یک تحول پایدار است که نمی توان پایانی را برای آن متصور بود.ایشان در مقوله ی دیجیتالی شدن نظام بانکی نیز به این نکته اشاره کردند که هرچه سریع تر باید به این سمت برویم.

وی با اشاره به جذب نیروهای خبره بانکی توسط شرکت های خصوصی افزود: مسیر سخت و پرچالشی پیش روی ماست به همین خاطر باید با توجه به رویکردهای جهانی در حوزه بانکداری دیجیتال وارد شویم و با توجه به این نکته ما در حوزه مارکتینگ بانکی عملکرد قابل قبولی نداریم باید رویه خود را تغییر داده و مدل های دیگری را جایگزین کنیم.

در ادامه سید مهدی حسینی عضو هیئت مدیره و قائم مقام بانک سپه با بیان الزام حرکت در مسیر تحول دیجیتال تاکید کرد: اجتماعی رفتار کردن بانک ها رابطه مستقیمی با موفقیت در این حوزه دارد. از این رو با توجه به وسیع بودن دایره نظام بانکداری، باید هر چه سریع تر در جهت مهاجرت پاردایمی در نظام بانکی اقدام کنیم تا سریع تر به اهداف مورد نظر برسیم‌.

رسول لطفی در پایان نشست به تشکیل انجمن بانکداری دیجیتال اشاره و تحول دیجیتال را در ۱۰ محور اساسی ذیل تعرف کرد؛

  1. نوآوری‌های فناوری، استفاده از فناوری‌های جدید مانند بلاکچین، هوش مصنوعی و بانکداری ابری.
  2. امنیت سایبری، تاکید بر امنیت داده‌ها و مقابله با تهدیدات سایبری در عرصه بانکداری دیجیتال.
  3. تجربه مشتری، بهبود تجربه مشتریان از طریق رابط‌های کاربری بهینه و خدمات شخصی‌سازی شده.
  4. پرداخت‌های دیجیتال، گسترش روش‌های پرداخت دیجیتال و کاهش استفاده از پول نقد.
  5. مقررات و استانداردهای دولتی، تاثیر مقررات دولتی و استانداردها بر توسعه بانکداری دیجیتال.
  6. آموزش و توسعه نیروی انسانی، نیاز به آموزش و توسعه دانش کارکنان در زمینه فناوری‌های نوین و بانکداری دیجیتال.
  7. همکاری‌های بین‌المللی، ارتباط و همکاری با موسسات بین‌المللی برای بهره‌برداری از تجارب جهانی.
  8. چالش‌های فرهنگی و اجتماعی، موانع فرهنگی و اجتماعی در پذیرش بانکداری دیجیتال و تغییر نگرش مردم.
  9. دسترسی و زیرساخت، توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و افزایش دسترسی عمومی به خدمات دیجیتالی.
  10. تاثیر تحریم‌ها و محدودیت‌های مالی، تاثیر تحریم‌ها و محدودیت‌های مالی بین‌المللی بر روند توسعه بانکداری دیجیتال در ایران.