شرکت فناوری اطلاعات ناواکو

اختتامیه ماراتن برنامه‌نویسی تلفن همراه کشور

18 شهریور 1397

اختتامیه ماراتن برنامه‌نویسی تلفن همراه کشور

ششمین ماراتن برنامه‌نویسی تلفن همراه کشور با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز فناوری‌های پیشرفته و مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف و برخی از شرکت‌ها و سازمان‌ها از جمله بانک مسکن برگزار شد.

در اختتامیه این مراسم که در تاریخ ۱۷ شهریور ماه ۹۷ برگزار شد، بناییان مدیرعامل شرکت ناواکو با قدردانی از تمامی دست‌اندرکاران برگزاری این برنامه گفت: برگزاری این‌گونه محافل، فرصت بسیار مغتنمی برای هر دو سوی صنعت و دانشگاه ایجاد می‌کند به‌طوری‌که هم دانشگاهیان این فرصت را می‌یابند که با چالش‌های بخش واقعی صنعت و اقتصاد در سمت بازار کار آشنا شوند و هم برای سمت بازار کار و بخش صنعت کشور فرصتی ایجاد می‌کند تا بتوانند از ظرفیت، تخصص، دانش، ایده، نوآوری و انرژی نخبگان بهره‌برداری کنند.

وی با اشاره به ارزشمندی برگزاری این‌گونه محافل در سطح جامعه گفت: خوشبختانه طی سال‌های اخیر اهمیت برگزاری این‌گونه محافل جایگاه خود را پیدا کرده اما شکی نیست که همچنان ضعف‌هایی به‌ویژه در سمت بازار کار وجود دارد. اما ما خودمان به‌عنوان گویندگان این کلمات باید عمل‌گرا بوده و نسبت به بهره‌برداری بهینه از این‌گونه محافل اقدامات مؤثر را انجام دهیم.

بنائیان با اشاره به اینکه فناوری اطلاعات جزو لاینفک حیات سازمان‌های امروزی است، گفت: بانک‌ها و بخش مالی کشور در سال‌های اخیر با شدت بیشتری به سمت به‌کارگیری فناوری اطلاعات در این حوزه حرکت کرده و سعی کردند به حد بضاعت خودشان از این فرصت‌ها بهره‌برداری کنند.

وی با اشاره به نقش مؤثر وجود سامانه‌های الکترونیکی برای نظارت بر حوزه مدیریتی کشور گفت: اگر واقع‌بینانه به مشکلاتی که امروز در اقتصاد کشور مطرح می‌شود نگاه کنیم بخش عمده‌ای از این مسائل مربوط به عدم بهره‌برداری از زیرساخت‌های اجرایی و سیستماتیک یکپارچه در حوزه نظارتی بوده چرا که این بخش می‌تواند توان نظارتی و اجرایی را برای بخش مدیریتی و بدنه کارشناسی کشور فراهم کند.

دکتر بنائیان تصریح کرد: ما در حوزه خودمان، بخش مالی و بانکی از به‌کارگیری فناوری اطلاعات استقبال کرده و حتی بسترسازی مناسبی را انجام داده‌ایم به‌طوری‌که در حال حاضر در شرکت فناوری اطلاعات ناواکو ۶۰۰ نفر از جوان‌های فارغ‌التحصیلی رشته‌های مهندسی، برق، ریاضی، الکترونیک، کامپیوتر و حتی رشته‌های اقتصادی و مدیریتی در ۳۴ دفتر استانی در سراسر کشور و ساختمانهای مرکزی مشغول به کار هستند.

وی با اشاره به ۶ حوزه اصلی فعالیت شرکت ناواکو گفت: در بخش بانکداری متمرکز، این شرکت متولی سیستم‌های بانک مسکن است. سیستم‌هایی که در شعب کار می‌کنند یا خدماتی که از درگاه‌های مختلف دریافت می‌کنید، پشتیبانی از زیرساخت‌های این سیستم بر عهده ناواکو است.

بنائیان ادامه داد: حوزه سامانه ستادی بخش دوم فعالیت شرکت ناواکو است. بخش ستادی سیستم‌های بانک مسکن مثل سیستم‌های حقوق و دستمزد، ارزشیابی و رتبه‌بندی و … در این بخش تعریف می‌شود.

حوزه «ETC» بخش سومی است که بناییان درخصوص فعالیت شرکت ناواکو در این حوزه گفت: متأسفانه حوزه پرداخت الکترونیک عوارض، از حوزه‌هایی است که توسعه آن در کشور مغفول مانده اما بانک مسکن در راستای ماموریتش در حوزه راه و ساختمان ، این پروژه را از سال ۹۰ راه‌اندازی کرده و امیدواریم توسعه این بخش را هر چه سریعتردر کشور شاهد باشیم.

وی ادامه داد: حوزه پرداخت، بخش چهارمی است که شرکت ناواکو در آن فعالیت می کند. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به پشتیبانی از ارایه خدمات پرداخت بانک از طریق دستگاه‌های POS، آی پی جی و اخیراً اپلیکیشن موبایل پرنا اشاره کرد.

پنجمین حوزه‌ای که بناییان به‌عنوان یکی از حوزه‌های اصلی فعالیت شرکت ناواکو نام برد بخش سخت‌افزار و شبکه است که در این خصوص گفت: راه‌اندازی شبکه‌های لن، ون، سیستم‌های مانتیورینگ و همچنین تأمین سخت‌افزار صف و ستاد بانک مسکن ازجمله خدمات ناواکو در این بخش است.

وی افزود: حوزه درگاه‌های حضوری مثل کیوسک، ATM و حوزه‌های مشابه که بخش کوچکی از حوزه فعالیت ناواکو را شامل می‌شود ششمین و آخرین حوزه اصلی فعالیت شرکت ناواکو است.

بنائیان ضمن تأکید بر استقبال شرکت ناواکو از همکاری با تمامی صاحبان ایده در حوزه‌های کاری این شرکت گفت: همواره پذیرای علاقه‌مندان و صاحبان ایده‌های خلاقانه افرادی همچون شما هستیم که بتوانند به غنا و توسعه حوزه‌های کسب‌وکار مجموعه بانکی کشور به‌ویژه بانک مسکن کمک کنند.

وی با اشاره به راه‌اندازی مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن ادامه داد: در یکی دو سال اخیر در دو مجموعه بانک مسکن به‌عنوان تنها بانک تخصصی و وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان وزارت تخصصی بخش کلیدی اقتصاد کشور یعنی ساختمان، زمزمه این بود که شتاب‌دهنده و مرکز توسعه کسب و کار در این حوزه راه‌اندازی شود.

بنائیان افزود: تمامی جنبه‌های مدنظر این موضوع و تجربه‌ای که من و همکارانم در این حوزه داشتیم نشان می‌داد که هرکدام از این حلقه‌ها یعنی انکوباتور،شتابدهنده،VCو … به‌تنهایی نمی‌توانند جوابگوی این نیاز باشند زیرا وقتی می‌خواهیم وارد حوزه کارآفرینی شویم با یک اکوسیستمی روبرو می‌شویم که این اکوسیستم حلقه‌های این زنجیره را به‌هم‌پیوسته نگه می‌دارد تا به هدف اصلی که حمایت از صاحبان ایده و رسیدن به‌غایت نهایی یعنی ایجاد شغل وکارآفرینی برسیم.

مدیرعامل شرکت ناواکو با اشاره به اینکه مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن رقیب سایر مراکز این‌چنینی نیست گفت: این مرکز اصلاً به دنبال ایجاد آنچه مراکز علمی ایجاد کرده‌اند نیست بلکه هدفش این است که با طبقه‌بندی کردن نیازمندی‌های بخش مسکن و شهرسازی و معرفی آن‌ها به بخش‌های ذی‌ربط بتواند مسائل جدی که در حوزه واقعی جامعه رخ می‌دهد را به نحو درست منتقل کرده و خروجی مطلوب حاصل شود.

بنائیان سه محور مسکن و ساختمان، خدمات مالی و حوزه بانکداری الکترونیکی را حوزه‌های اصلی فعالیت مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن برشمرد و افزود: علی‌رغم اینکه ایده‌های بسیاری در این مرکز در حال بررسی است اما همچنان جای کار بسیاری در بخش مسکن و ساختمان همچون هوشمندسازی خانه‌ها، تکنولوژی‌های ساخت و حتی مواد اولیه مورد استفاده در بخش ساختمان وجود دارد که نیازمند حضور فعال افراد خلاق و ایده‌پرداز است.

وی تصریح کرد: بحث ETC و اتصال این بخش به سایر بخش‌های پرداخت در کشور، گسترش حضور بانک‌ها در پرداخت‌های مالی از جمله بیمه، لیزینگ و روش‌های تأمین سرمایه از جمله بخش‌هایی است که نیازمند حضور بیشتر افراد خلاق است.

بنائیان اظهار امیدواری کرد با حضور شرکت‌کنندگان در ماراتن برنامه‌نویسی تلفن همراه در صنعت بانکداری، ارتباط خوب بین صنعت و دانشگاه و مراکز علمی به‌صورت عملی رقم بخورد.

در این دوره از مسابقات ۴۰۰ نفر در قالب ۱۰۰ تیم اعلام آمادگی کردند که ۸۰ تیم برگزیده شد که درمجموع ۲۵۰ برنامه‌نویس در قالب ۵۳ تیم ۲ یا چهارنفره در ماراتن حضور یافتند. پس از برگزاری مسابقات، ۱۴ تیم برگزیده شده ایده‌های خود را ارایه کرده و پس از اتمام ارایه تیم‌ها، داوران نشست مشورتی را برگزار کردند که در نهایت داوران به ترتیب تیم فان پلاس پلاس، پپرونی و لد مارکیز را به‌عنوان رتبه‌های اول تا سوم معرفی کردند.