شرکت فناوری اطلاعات ناواکو

توسعه فین‌تک‌ها و عبور از بانکداری سنتی

22 شهریور 1400

علی سلیمی ، معاون تولید، توسعه و نگهداری نرم‌افزار و عضو هیئت‌مدیره ناواکو در یادداشتی عبور از بانکداری سنتی با توجه به توسعه شرکتهای فین تکی را بررسی کرد. 

متن یادداشت به شرح زیر است:

با توسعه فناوری اطلاعات در حوزه‌های مالی و به‌طور مشخص گسترش کسب‌وکارهای مبتنی بر صنعت بانکی در قالب شرکت‌های فین‌تکی، راه‌های ارتباطی جدیدی برای مشتریان در خصوص استفاده از سرویس‌های مالی و بانکی فراهم شده است؛ به گونه‌ای که خدماتی مانند انتقال پول، پرداخت قبوض، اعتبارسنجی بانکی، خدمات اپراتورهای مخابراتی، خدمات خودرویی و بسیاری از سرویس‌هایی که امروزه در اپلیکیشن‌های گوناگون مشاهده می‌شود و در گذشته صرفاً از طریق سنتی و با مراجعه به شعب بانک‌ها یا ادارات قابل انجام بود، اکنون با نصب یک اپلیکیشن ساده روی گوشی تلفن همراه و با دریافت کارمزد بسیار اندکی از طرف سرویس‌دهنده برای مشتریان انجام می‌پذیرد و حجم قابل توجهی از مراجعات حضوری مردم به شعب بانک‌ها و هزینه‌های ناشی از آن را کاهش داده است.

در نتیجه این تحول، امروزه شاهد آن هستیم که بسیاری از خدمات و سرویس‌هایی که در سال‌های گذشته در شعب بانک‌ها انجام می‌شد، دیگر در سبد خدماتی آنها قرار ندارد؛ به این ترتیب می‌توان فین‌تک‌ها را رقیبی برای بانکداری سنتی دانست، اما از منظری دیگر حرکت به سمت استفاده از ظرفیت فین‌تک‌ها فرصت قابل توجهی را برای بانک‌ها و مؤسسات مالی، به‌منظور استفاده مناسب و کارمزدمحور از سرویس‌های الکترونیکی جدید فراهم آورده که نتیجه این همکاری با فین‌تک‌ها برای بانک‌ها به‌روزآوری سامانه‌های سنتی بانکداری است.

بنابراین عبور از بانکداری سنتی و استفاده از ظرفیت فین‌تک‌ها نه‌تنها یک تهدید برای بانک‌ها نیست، بلکه می‌تواند فرصت مغتنمی در جهت نیل به اهداف بانکداری مدرن و به‌روز از جمله اومنی‌چنل و بانکداری باز باشد.

در این میان، رقابت اصلی و وجه تمایز بین ارائه‌دهندگان خدمات در تنوع خدمات جدید و روش ارائه آن خدمات به مشتریان است.

به همین منظور شرکت فناوری اطلاعات ناواکو اقدام به تولید و ارائه محصولات مختلفی کرده که از آن جمله می‌توان به کیف پول پرنا، بازارگاه و باشگاه مشتریان اشاره کرد.

با کیف پول پرنا، علاوه بر امکان استعلام و پرداخت اقساط وام بانک مسکن و انتقال پول از مبداء کارت‌های بانک مسکن و آینده به سایر بانک‌ها و امکاناتی نظیر شارژ سیم‌کارت‌های اپراتورهای مختلف، خدمات و سرویس‌های مهمی از جمله خدمات مشاهده و پرداخت بدهی طرح ترافیک، ثبت‌نام و شارژ ETC و مشاهده جزئیات و پرداخت بدهی بزرگراهی نیز فراهم شده است.

یکی دیگر از اقدامات مهمی که در ارتباط با شناسایی و به‌کارگیری فین‌تک‌ها توسط شرکت ناواکو و بانک مسکن با رویکردی نوآورانه در صنعت ساختمان، املاک و مستغلات انجام شده، نخستین رویداد پراپ‌تک ایران است که ۲۷ و ۲۸ اردیبهشت‌ماه سال جاری برگزار شد. در این رویداد، مرکز نوآوری بانک مسکن (مسکن‌تک) به‌عنوان بازوی نوآوری بانک، به‌منظور شناسایی، ارزیابی و به‌کارگیری فناوری‌های نوین در بانک مسکن شکل گرفت تا با به‌کارگیری ایده‌ها و روش‌های نوین، تحولی نو در صنعت راه و ساختمان ایجاد کند.

شرکت فناوری ناواکو به‌عنوان بازوی اجرایی بانک مسکن در حوزه فناوری اطلاعات، در راستای همکاری با فین‌تک‌ها و استفاده از ظرفیت‌های دانشی، فعالیت‌های خود را آغاز کرده و گام‌های مهمی نیز برداشته است؛ بنابراین در راستای تحقق این اهداف و ارتقای جایگاه شرکت ناواکو و به‌منظور استفاده از ظرفیت مجموعه‌های دانش‌بنیان، ضمن استقبال از هرگونه ایده جدید و نو، خصوصاً در حوزه راه و مسکن، آمادگی داریم تا با همه دانش‌آموختگان دانشگاهی و صاحبان ایده‌های نو و همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان و فین‌تک‌ها در این مسیر همراه باشیم.

برچسب ها: