شرکت فناوری اطلاعات ناواکو

کارگاه معرفی محصول اُکانکت در هفتمین نمایشگاه تراکنش

5 بهمن 1400

کارگاه معرفی محصول شرکت فناوری اطلاعات ناواکو با موضوع اُکانکت توسط ندا بابایی، کارشناس شبکه و ارتباطات در نمایشگاه تراکنش برگزار شد.

به گفته بابایی، اُکانکت یک درگاه دو پورت است که با استفاده از بهترین کارت‌های E1 دیجیتال از برندهای Digium و sangoma طراحی شده است. او در ادامه به بیان مراحل کارکرد اُکانکت پرداخت و توضیح داد: «در این راهکار خطوط SIP TRUNK مخابراتی وارد دستگاه شده و بعد از ریجستر شدن در دستگاه، با تبدیل پروتکل از اینترفیس‌های E1 از دستگاه خارج می‌شوند. این راهکار می‌تواند به‌عنوان ورودی E1 دستگاه تجمیع‌کننده مخابراتی استفاده شود.»

بابایی در خصوص انگیزه ایجاد اُکانکت گفت: «از درگاه‌های دیجیتالی برای اتصال خطوط E1 به بستر Voip استفاده می‌شود، اما هر خط E1 می‌تواند تا ۳۰ تماس همزمان را برای کاربران ممکن سازد، بر همین اساس مجموعه‌های متقاضی، درگاه‌های دیجیتال را بر حسب نیازشان خریداری می‌کنند. همزمان با افزایش این نیاز، برندهای مختلفی برای عرضه درگاه‌های E1 به وجود آمده‌اند، این درگاه‌ها دیجیتالی هستند و کمتر دچار نویز و اکو می‌شوند. با این وجود مراکز مخابراتی در حال حذف خطوط E1 زیرساخت‌های خود هستند؛ زیرا درگاه‌های مذکور دیگر در دسته تکنولوژی‌های قدیمی قرار می‌گیرند.» به گفته او، عدم پشتیبانی مناسب و وجود روتیگ می‌تواند برای شرکت‌ها مشکل‌آفرین باشد.

او تصریح کرد: «شرکت‌های حوزه بانکی که از زیرساخت‌های E1 استفاده می‌کنند، به سبب این اقدام با مشکل مواجه شده‌اند، در همین راستا ناواکو سرویس MEDIA GETWAY را با عنوان اُکانکت طراحی کرده و به سایر شرکت‌ها ارائه می‌دهد. این پروتکل کاملاً بومی‌سازی شده و SIP TRUNK را به E1 تبدیل می‌کند.»

ندابابایی اضافه کرد: «انعطاف‌پذیری، سرعت بالا، کیفیت بیشتر، پشتیبانی مطمئن‌تر و افزایش پایداری سرویس از مزایای SIP TRUNK است.»

او در پایان صحبت‌هایش بار دیگر به ویژگی‌های دستگاه اُکانکت اشاره کرد و گفت: «انعطاف‌پذیری درگاه این دستگاه نسبت به دستگاه‌های هم رده خود در بازار بالاتر است و زیرساختش با کمترین هزینه پیاده‌سازی می‌شود، همچنین اعمال تغییرات در سیستم آن با کمترین عوارض جانبی انجام می‌گیرد. طراحی تکنولوژی اُکانکت بومی و داخلی است و به شرکت‌های خارجی وابستگی ندارد.»

بابایی اضافه کرد: «امکان تبدیل کانال‌های ورودی SIP TRUNK به خطوط E1 و مانیتورینگ ورودی و خروجی و همچنین درگاه‌های دستگاه با استفاده از پروتکل‌های Zabbix Agent و SNMP نیز امکان‌پذیر است.»

اخبار و مقالات مشابه