تأثیر متاورس بر بانکداری و امور مالی

در مورد تغییر نام تجاری فیس بوک با راه اندازی متاورس قبلاً بسیار شنیده اید.  متاورس در واقع تکامل بعدی شبکه های اجتماعی است و در آینده ای نسبتاً نزدیک، مرزهای بین کاربر و ارائه دهنده هر سرویس در این فضا بسیار ظریف و مبهم خواهد بود.  بر این اساس، اگر صحبت از حوزه مالی باشد، مرزهای بین مشتری و بانک محو خواهد شد و  این امر اجتناب ناپذیر است.  بانک‌ها به برنامه‌هایی تبدیل می‌شوند که در آنها می‌توان همه اقدامات را به صورت آنلاین انجام داد، و برخی از بانک‌ها گزینه دفاتر/شعبه/نمایشگاه فیزیکی را خواهند داشت. متاورس می تواند نقش بزرگی در تحول بانکداری و به طور کلی صنعت مالی ایفا کند.

بانکداری در متاورس

شرکت های توسعه متاورس می توانند یک شعبه بانک دیجیتال مجازی ایجاد کنند که در آن مشتریان می توانند با آن در تعامل باشند و توجه شخصی بیشتری را با کمک فضای مجازی به امور خود بنمایند.  این می تواند به مشتریان توان دیدی ۳۶۰ درجه از موقعیت فعلی خود، وضعیت مختلف درخواست های آنها، پیشنهادات جدید و بسیاری موارد دیگر را بدهد.  مشتریان و کارمندان بانک به عنوان آواتار در فضای دیجیتال نشان داده می شوند و به تمام خدمات ارائه شده توسط بانک دسترسی خواهند داشت.  مشتریان برای هر سرویسی با هر پرسنل بانک چت شخصی خواهند داشت.

در واقع، ما در حال حاضر شاهد آماده شدن برخی از بزرگترین مؤسسات مالی در جهان برای انتقال به بانکداری مجازی در متاورس هستیم. بانکهای آمریکا نیز تصمیم گرفته اند پس از تکمیل یک پروژه آزمایشی که متشکل از ۴۰۰ نفر بوده است، پذیرش فناوری های واقعیت مجازی را افزایش دهد.  برای استقرار یک پلت فرم مجازی برای آموزش کارمندانی که با مشتریان کار می کنند، بانک باید هزاران هدست واقعیت مجازی خریداری کند.  

ارز در متاورس

متاورس برای ادغام تدریجی دنیای فیزیکی و مجازی طراحی شده است و به شما این امکان را می دهد که در یک جهان آیتم هایی را به دست آورید یا بسازید و آنها را در جهان دیگر به اشتراک بگذارید.  در دنیایی که می‌توانید هر کسی باشید و هر کاری که می‌خواهید انجام دهید، و بودجه آن را می توان از طریق ارز دیجیتال تامین کرد.

پرداخت های آنلاین هم در دنیای دیجیتال و هم در دنیای فیزیکی عملکرد خوبی داشته اند.  مفهوم رمزارز مبتنی بر این فناوری است و NFTها  (Non-fungible token)هر دو مفهوم را یک گام به جلو می برند.  رمزارز برای اکوسیستم های مالی مجازی بسیار مهم است زیرا راهی ساده، ایمن و شفاف برای انتقال وجه از یک کاربر به کاربر دیگر را در اختیار مردم قرار می دهد.

همزمان با پلتفرم‌های رمزنگاری، متاورس نیز در حال توسعه است که پتانسیل رشد نامحدودی دارد.  ارزهای دیجیتال و NFT ها به این رشد دامن می زنند و نقش مهمی در باز کردن پتانسیل کامل این فناوری ایفا می کنند. چه بخواهید به طور کامل در متاورس غوطه ور شوید یا به سادگی از مزایای مالی آن بهره ببرید، ارزهای دیجیتال مسیر شما به سوی ثروت در دنیای دیجیتال و فیزیکی را هموار می کنند.  

قراردادهای هوشمند

NFT ها یا همان توکن های یکتا با استفاده از قراردادهای هوشمند ایجاد می شوند.  قرارداد هوشمند برنامه ای است که توافق نامه های منعقد شده بین دو یا چند طرف را اجرا می کند و در نتیجه زمانی که شرایط خاصی برآورده می شود، اقدامات خاصی رخ می دهد.  یعنی زمانی که یک شرط از قبل برنامه ریزی شده راه اندازی می شود، قرارداد هوشمند به طور خودکار توافق مربوطه را اجرا می کند.  یعنی وقتی معامله ای در قالب قرارداد هوشمند انجام می شود، بدون احراز شرایط امکان جمع آوری پول و فرار وجود نخواهد داشت.  در عین حال، برای دریافت خدمات، مثلاً برای اجاره ملک، نیازی به تعامل با کسی ندارید.  خرید یک توکن کافی است و قرارداد هوشمند بقیه کار را انجام خواهد داد.

استانداردها یکی از مولفه هایی هستند که توکن های غیر قابل تعویض را بسیار قدرتمند می کنند.  آن‌ها به توسعه‌دهندگان این اطمینان را می‌دهند که دارایی‌ها به شیوه‌ای خاص رفتار خواهند کرد و نحوه تعامل با عملکرد زیربنایی دارایی‌ها را شرح می‌دهند.

انجام پرداخت ها در متاورس

پرداخت ها در متاورس شامل در دسترس بودن ارز قانونی و ارز دیجیتال خواهد بود.  بر اساس سیاست فعلی در قبال ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، تضاد بین ارز متمرکز و غیرمتمرکز در متاورس ادامه خواهد داشت.

برای درک منطق پرداخت از ابتدا باید بدانید که پرداخت شامل موارد زیر است:

  • شناسایی افراد و مشاغل
  • شناسایی کالا یا خدمات
  • اجماع در مورد اطلاعات معاملات

در دنیای واقعی، پرداخت ها از کارت ها و تلفن های همراه به عنوان حامل برای شناسایی افراد استفاده می کنند و روش های شناسایی شامل ارز رمزگذاری شده، اطلاعات بیومتریک و غیره است.  در حامل امن، کاربران کد شناسایی منحصر به فرد خود را ذخیره می کنند.  در دنیای متا، باید به یک رسانه امن فکر کنیم.  

کالاها و خدمات در فراجهان مجازی می شوند، درست مانند بازی ها.  اگر کالایی بتواند اطلاعات را به سادگی با کپی، چسباندن و حذف تغییر دهد و ارزش کالا در مدت زمان کوتاهی تغییر زیادی کند، مشکلات بزرگی در خود معامله وجود دارد.  با کمک فناوری بلاک چین و NFT می توان این مشکل را بهتر حل کرد.  اجماع در مورد اطلاعات معاملات باید شبیه نقش یا مکانیسم پلتفرم تجارت الکترونیک فعلی باشد تا هر دو طرف بتوانند از محتوای معامله مطمئن باشند.  این همان چیزی است که مکانیسم اجماع در فناوری بلاک چین می تواند به آن دست یابد.

مالکیت ملک در متاورس

هنگامی که در مورد متاورس در امور مالی و بانکی صحبت می شود، باید یک راه مطمئن برای خرید ملک در متاورس وجود داشته باشد زیرا املاک و مستغلات نقش مهمی در صنعت مالی ایفا می کند.  با NFT ها، کاربران می توانند به طور کامل مالک زمین ها و فضاهای مجازی خود در متاورس باشند.  بلاک چین زیربنایی کاربران را قادر می سازد تا مالکیت دارایی را ثابت کرده و املاک مجازی خود را همانطور که
می خواهند توسعه دهند. برخی از کاربردهای املاک مجازی در متاورس عبارتند از فروش زمین برای سود، اجاره زمین برای کسب درآمد، ساختن سازه های مختلف مانند فروشگاه های آنلاین در زمین موجود، یا میزبانی رویدادهای اجتماعی.

نمونه ای از صحنه دیجیتال املاک متاورس، دیسنترالند (Decentraland) است که اخیراً میزبان یک نمایشگاه مد مجازی با همکاری آدیداس بود که در آن طرح ها به عنوان NFT به حراج گذاشته شد.  املاک مجازی همچنین علاقه نوازندگان را به خود جلب می کند زیرا می توانند به صورت آنلاین بلیت ها و کالاهای NFT را اجرا کرده و به فروش برساند.

در حال حاضر، پیامدهای انقلاب املاک و مستغلات، موکداً احساس شده است.  در ماه ژوئن، صندوق سرمایه گذاری دارایی دیجیتال Republic Realm – که خود را شرکت املاک و مستقلات دیجیتال می نامد -یک قطعه زمین در دیسنترالند (Decentraland)به قیمت بیش از ۹۰۰۰۰۰ دلار آمریکا خریداری کرد. Republic Realm، متعلق به صندوق سرمایه گذاریRepublic، در حال تبدیل این طرح به یک مرکز خرید مجازی به نام متاجوکو Metajuku است که الگوبرداری از منطقه حاراجوکو Harajuku در توکیو است.

چنین فعالیت‌هایی نشان می‌دهند که دیری نمی پاید که تراست های (چند شرکت دارای یک مدیریت و هیات مدیره) سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات (REITs)  شروع به کشف فرصت‌ها در متاورس کنند.  ارزش املاک مطابق با فعالیت اقتصادی حرکت می کند که در دیسنترالند نیز در حال رونق است. این دقیقاً همان چیزی است که سازندگان آن هنگام راه اندازی دنیای مجازی خود در سال ۲۰۱۷ تصور می کردند.

تهیه و تنظیم:

مرجانه داوری کارشناس خرید واحد بازرگانی و فروش

اشتراک گزاری:

اخبار مرتبط

تماس با ما

اطلاع رسانی

آدرس: تهران، سعادت آباد، میدان کاج، سرو شرقی، نبش علامه، پلاک۵۰

کد پستی: ۱۹۹۷۹۹۸۸۴۵

تلفن: 02143396000

ایمیل: info@navaco.ir