شرکت فناوری اطلاعات ناواکو

مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن افتتاح شد

25 تیر 1397

مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن در روز پنج شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، محمد هاشم بت شکن مدیرعامل بانک مسکن، دلیری معاون توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و حمید بنائیان مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات ناواکو و سرپرست مرکز افتتاح شد.

بنائیان در مراسم افتتاح رسمی مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن گفت: این مرکز از اردیبهشت امسال، فعالیت خود را به شکل موقت آغاز کرد و از آن زمان تا کنون ۱۷ طرح و ایده در دبیرخانه موقت مرکز ثبت شده است که از امروز ادامه بررسی آنها در دبیر خانه اصلی مرکز انجام می شود.

سرپرست مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن افزود: تعدادی از این طرح ها در مرحله تجاری شدن قرار گرفته اند و کار تصویب اولیه و بررسی و انجام مراحل پشتیبانی از آنها سرعت می گیرد.

بنائیان با تشریح آمار جهانی از روند سرمایه گذاری های خطرپذیر گفت: در فاصله سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶، فرآیند انتخاب و سرمایه گذاری در ایده های نو، ‌سخت تر شده است. در سال ۲۰۱۶، رقمی معادل ۲۱ هزار طرح در این حوزه به ارزش ۱۷۲ میلیارد دلار، ‌سرمایه گذاری شد که این اتفاق، نقش پررنگ مراکز توسعه کارآفرینی را نشان می دهد. در مقطع فعلی، شناسایی بهتر ایده ها و کیفیت ایده ها در اولویت این نوع مراکز در دنیا قرار دارد و سخت گیری بیشتری در این مسیر انجام می شود. وی افزود: مراکز شتاب دهنده به ایده های کارآفرینی با دقت بیشتر و ریسک پذیری کمتر،‌کار سرمایه گذاری در این طرح ها را انجام می دهند.

سرپرست مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن در ادامه گفت:‌ در کشور ما بر اساس اطلاعات انجمن صندوق های شتاب دهنده، نزدیک به ۴۰ مرکز در این حوزه فعالیت دارد که رقمی معادل ۱۲۰ میلیون دلار طی ۵ سال گذشته توسط این مراکز سرمایه گذاری صورت گرفته است که از ظرفیت خالی و بکر برای سرمایه گذاری بیشتر در این حوزه حکایت می کند.

وی تصریح کرد: مسیر تبدیل ایده به محصول در مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن یک تا دو سال به طول می انجامد. بطوریکه مرکز، از ابتدای ورود ایده به بازار، وارد استراتژی خروج می شود و برای این اقدام از ظرفیت های بانک مسکن و بازار سرمایه بهره خواهد برد.

بنائیان گفت: در این مرکز صاحبان ایده که موفق به اخذ تاییدیه می شوند از خدمات مختلف همچون ارایه مشاوره های فنی، تخصصی و حقوقی،‌ آموزش نحوه تهیه طرح های توجیهی و اقتصادی، ‌مشاوره مربوط به مباحث بیمه، ‌مالیات و بازاریابی برای ارایه محصول اولیه،‌ دفتر کار و تجهیزات اداری، کتابخانه و همچنین خدمات معرفی و جذب بازار مصرف و تخصیص بودجه سرمایه ای بهره مند و در نهایت برای جذب سرمایه گذار، مشمول حمایت مرکز خواهند شد.

محمدهاشم بت شکن مدیر عامل بانک مسکن نیز در این مراسم، با بیان اینکه مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن در سه حوزه مسکن و ساختمان، خدمات نوین تامین مالی و همچنین بانکداری الکترونیک، از ایده های نوین و کارآفرین همه نوع حمایت مالی، فنی و … را به عمل می آورد، گفت: در این مرکز، صاحبان ایده با سرمایه گذاری بانک مسکن، تا ۵۰ میلیون تومان حمایت مالی خواهند شد.

مدیر عامل بانک مسکن افزود: بانک مسکن در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی و درون زا بودن اقتصاد، اقدام به راه اندازی مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن برای توجه به اقتصاد دانش بنیان و حمایت موثر از نخبه گان کشور و همچنین توسعه کارآفرینی کرده است. این اقدام در مسیر سیاست های اقتصاد مقاومتی و نقشه راه مربوطه مبنی بر تامین شرایط فعال سازی شرکت های دانش بنیان و همچنین ایجاد مشارکت برای توسعه کارآفرینی و حداکثر هم افزایی در فعالیت های اقتصادی، شکل گرفته است.

بت شکن تصریح کرد: در بخش مسکن نیز ظرفیت های مختلفی از جمله انبوه سازی، صرفه جویی در مصرف انرژی و همچنین ظرفیت های قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن وجود دارد که مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن می تواند آنها را فعال تر کند.

مدیر عامل بانک مسکن افزود: بانک مسکن به عنوان بزرگترین بانک از منظر توسعه ای، بنا دارد به کمک مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن، مسیر ورود فکر و ایده به بخش مسکن و ساختمان همینطور بازار پول را تسهیل کند. ضمن آنکه در این مسیر امکان خلق مشتری آینده نیز برای بانک مسکن فراهم می شود.

مدیر عامل بانک مسکن با تاکید بر اولویت مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن در حمایت از اکوسیستم کارآفرینی گفت:‌ بانک مسکن در راستای حمایت از صاحبان ایده و افراد نوآور و خلاق، افزایش تولید و اشتغال زایی با محوریت تبدیل ایده ها به محصول تجاری قابل عرضه به بازار مصرف، مرکز توسعه کارآفرینی با زنجیره مرکب از خدمات در چارچوب انکوباتور، استارت آپ و شتاب دهنده را ایجاد کرده است.

بت شکن افزود: گروه بانک مسکن شامل گروه مالی، شرکت تامین سرمایه، شرکت سرمایه گذاری و همچنین شرکت ناواکو، زنجیره حمایت و پشتیبانی از ایده ها در چارچوب فعالیت مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن را تشکیل می دهند. بطوریکه هر کدام به اتکای ظرفیت تخصصی خود، خدمات توانمندسازی به صاحبان ایده تا مسیر شکل گیری نهایی شرکت و محصول در شرکت های نوپا را ارایه می کنند.

مدیر عامل بانک مسکن تمایز مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن با سایر مراکز مشابه در دانشگاه را اعتماد به حضور بازار مصرف در مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن عنوان کرد و گفت: هر کدام از خانواده گروه بانک مسکن، یک مشتری عمده برای محصولات ناشی از رشد ایده ها در مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن محسوب می شود. به عنوان مثال ایده های مرتبط با بخش ساختمان در شرکت سرمایه گذاری بانک مسکن قابل استفاده است و در نهایت سهام شرکت های نوپا می تواند توسط گروه مالی بانک مسکن خریداری شود.

مدیر عامل بانک مسکن در پایان اظهار امیدواری کرد: مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن بتواند بر ابرچالش بیکاری فایق بیاید.